"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sağlık Sektöründe Etkili Landing Page Önerileri

Açılış sayfalarının Google reklam performansına doğrudan etkisinin nasıl olduğuna dair geçtiğimiz haftalarda sorular almıştım. Bunun üzerine özellikle sağlık sektörü için çok önemli olan landing page tasarımlarında nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmek istedim.

Giriş

Reklam kampanyaları planlarken birçok departman aynı anda çalışır. Kusursuz bir video, kusursuz bir reklam görseli, iyi düşünülmüş anahtar kelimeler, reklam başlıkları ve açıklamaları hatta ve hatta mümkün olan tüm reklam uzantıları tamam. Fakat dönüşüm başına maliyetleriniz sizi tatmin etmiyor. Eh haklısınız aslında. Çünkü Google gelişmiş robotlarıyla reklamınızın hedef linkinin reklam anahtar kelimeleriyle, kreatifiyle ve hedef kitlesiyle uyumuna bakar. Hal böyle olunca her şeyi kusursuz da yapsanız açılış sayfalarınız doğru optimize edilmediyse maalesef kalite puanınız düşük olacaktır.

Google Kalite Skoru Nedir?

Google reklamlarınızda anahtar kelimelerinizin gösterildiği tabloda kalite puanı kriteri bulunuyor. Bu kriter, Google tarafından teşhis aracı olarak da sunulan bir teknoloji tarafından yapay zekâ sayesinde belirleniyor. Bu kriter sayesinde anahtar kelimelerinizin ve sunduğunuz hizmetin rakiplerinizle karşılaştırması ve bu karşılaştırma sonucunda ne kadar yararlı ve alakalı olduğunu öğrenmiş olursunuz. Kalite puanınız tıklama başına maliyetinizi doğrudan etkilediği için maliyetinizin üzerindeki etkisi çok fazladır. Ayrıca bu puanlama reklamınızın sonuçlardaki sıralamasını da etkiler bu da dönüşüm başına maliyetlerinizi etkiler. Günümüzde herkes yapay zeka destekli reklam araçlarına erişebiliyor ve bu kriterleri düzeltmenin yollarını arıyor. Hal böyle olunca bu rekabet ortamında hayatta kalabilmek için biraz çalışmanız gerekecek.

Açılış Sayfaları Kalite Puanını Nasıl Etkiliyor?

Google hemen hemen her kriterini yapay zeka desteğiyle belirleyen bir yapı. Bu sebeple bu algoritmayı etkilediğini düşündüğüm birkaç nokta var onları alt başlıklar halinde sıralayarak daha belirgin hale getirmeye çalışacağım.

Açılış Sayfası Alaka Düzeyi

Klasik SEO kriterlerinden bir tanesi de alaka düzeyidir. Örnekle gitmekte fayda var bu alt başlıkta; A ülkesine meme büyütme ameliyatı gibi kampanyası açarak data toplamaya çalışıyorsanız, anahtar kelimelerinizi de bu hizmet için özel oluşturulmuş kelimelerle belirlersiniz. Sonuçta Google her durumda olduğu gibi reklamlarda da alakalı reklamları ilgili kişilere göstermeyi amaçlıyor. Hal böyle olunca siz meme büyütme estetiği açılış sayfasını burun estetiği, liposuction, yüz germe ya da daha alakasız olan hakkımızda sayfasına gönderemezsiniz. Google kullanıcısının doğru bilgiyi aldığından emin olmasını istediğinden açılış sayfanızda meme büyütme estetiği ile alakalı güzel bir içerik bekleyecektir. Yukarıdaki gibi bir yanlış yaptığınızda kalite puanınız düşecek ve tıklama başına maliyetleriniz çok artacaktır. Alaka düzeyi uyumsuzluklarında en çok karşılaştığım durumlar tüm reklamların ana sayfaya yönlendirilmesi şeklinde oluyor. Bu konuya dikkat etmeniz hayati önem taşıyor.

Bu alt başlığı özetleyecek olursak;

 • Her kampanya için benzersiz açılış sayfaları oluşturun,
 • Açılış sayfalarınızı reklam anahtar kelimelerinizle benzer olacak şekilde inşa edin,

Açılış Sayfalarındaki Kullanıcı Deneyimi

Bir diğer alt başlığımız da kullanıcı deneyimi. Özellikle Türkiye’de hem SEO hem de ücretli aramalarda karşılaştığım en büyük problem kullanıcı deneyiminin önemsenmemesi. Bir kere kurumlar kullanıcı deneyimini profesyonel tasarımcılara ve bu alanda geliştirmiş kişilere emanet etmiyor. Google hem SEO hem de ücretli arama tarafında kullanıcılarının iyi bir deneyim yaşamasını istiyor. Benzersiz açılış sayfalarınızda da bu kriteri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bir açılış sayfasındaki amacınızı belirleyip bu amaca göre iyi dizayn edilmiş ve akıcı bir yapı kurmanız gerekir.

Açılış sayfanızdaki sayfa deneyimi ne kadar zayıf olursa, kullanıcıların hemen çıkma oranı o derece artacaktır. Hemen çıkma oranı yüksek demek, Google için o sayfanın yeteri kadar kaliteli olmadığı ve kullanıcısının işe yaramadığı düşüncesini aşılar. Bu alt maddemizi de liste halinde özetleyelim;

 • Açılış sayfalarınızın reklam anahtar kelimeleriyle ilgili olduğundan emin olun,
 • Dönüşüme giden yolu kısaltarak kullanıcıların işlerini kolay halletmelerini sağlayın,
 • Açılış sayfalarınızda önemli soruların cevaplarına yer verin,
 • Mobil uyumlu açılış sayfaları sizi her zaman bir adım öne taşır,

Açılış Sayfanızın Hızını Optimize Edin

Reklamlarınızın hedef sayfası hızlı yüklemiyorsa, lütfen o reklamı çöpe atın. Çünkü günümüzde Google tarafından doğrudan kaliteyi etkileyen en önemli kriter olarak açılış sayfalarının hızı gösteriliyor. Eksiksiz ve hızlı açılan sayfalar iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanın yanında dönüşüm tünelinde daha hızlı iletişim kurmayı da sağlar. İyi bir açılış sayfasının en önemli kriteri olan hızlandırma için birkaç ipucu;

 • Mutlaka Pingdom ve Google PageSpeed ile ölçüm yapın,
 • Görsellerinizin boyutunu küçültün,
 • Videolarınızı embed yöntemiyle barındırın. Sayfaya doğrudan yüklemeyin,
 • Javascript, HTML5, CSS ve PHP’yi küçültün

Sonuç

Aslında her şeyin ötesinde açılış sayfaları önce insanlar sonra metrikler için oluşturulur. Fakat kullanıcı deneyiminin bu metrikler tarafından çok önemsendiğini bilerek açılış sayfaları oluşturun. Özellikle sağlık sektöründeki rekabetin çok fazla olduğunu varsayarak hareket etmenizde, en iyi açılış sayfalarını oluşturmak için kimsenin sizi acele ettirmesine izin vermeyin. En iyisini bir ekip işi olarak görerek metin yazarından tasarımcıya, web tasarımdan deneyim testlerine kadar her şeyi adım adım yürüterek en uygun tıklama başına maliyetlerle kampanyalarınızı yürütmeyi amaç edinin.

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir