"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sağlık Pazarlamasında, İçerik Pazarlaması Yol Haritam

Last updated on 28 Eylül 2023

Sağlık sektörü odaklı bir içerik talebi aldıysanız ve hemen yazmaya başlamak istiyorsanız, benim yıllardır kendim için uyguladığım bir yol haritasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Sağlık hizmetleri pazarlaması ve içerik pazarlaması, pazardaki kısıtlamalar sebebiyle vazgeçilmez ikili haline geldi. Bu nedenle içeriklerinizin hem hedef kitlenize fayda sağlaması hem de SEO bakımından güçlü olması gerekiyor. Çok uzatmadan hızlıca kendi açımdan içerik yazım sürecini anlatmak istiyorum.

Hedef Kitle Belirlenmesi ve Analizi

Bir içerik yazacaksam ya da yazdıracaksam, işe mutlaka hedef kitleyi analiz etmekle başlarım. Çünkü sağlık sektöründe her şeyden önemlisi, fayda sağlayan içerikler üretmenizdir. Siz hangi hizmeti pazarlıyor olursanız olun, içeriğinizin doğrudan o hizmetle bağlantılı olmasına gerek yoktur. Örnek vermek gerekirse; siz botoks pazarlayan bir işletme için içerik üretecekseniz ve sizden bir strateji belirlenmeniz istendiyse mutlaka botoks yaptırmaya niyetli bireylerin nelerden hoşlandıklarını, evde hangi cilt bakımı rutinlerini uyguladıklarını, hangi ev yapımı cilt bakımı aramalarını yapabileceklerini araştırmalısınız. Böylece bireylerde niyet yaratma ihtimaliniz artacak ve dolaylı da olsa dönüşüm elde edebileceksiniz.

Hedef kitle analizi yaparken rakip araştırması yaparak işe devam edebilirsiniz. Gerçekten sizin konunuzla alakalı iyi trafik alan rakibinizin içeriği neden okunuyor? Neden trafik alıyor? Gibi soruları cevaplamalısınız. Bu süreçlerde hiç üşenmeden notlarınızı almayı ihmal etmeyin.

Dönüşüm Hedefi Belirleme

İçerik yazarken bu içeriğin neye hizmet edeceğini de belirlemeniz gerekir. Bazı içerikler sadece trafik için yazılabilir bundan doğal bir şey yok. Fakat bazı içerikler vardır ki ziyaretçiyi başka sayfaya yönlendirmek, form doldurtmak, whatsapp butonuna tıklatmak, ön muayene randevusu oluşturtmak gibi amaçlara hizmet eder. Dolayısıyla bu saydıklarımın hepsi için ayrı içerik stratejisi belirlersiniz. Dönüşüm hedefinizi belirlemeden içerik yazmaya asla başlamayın.

Rakiplere ve Tüketicilere Geri Dönüyoruz

Sağlık pazarlamasında en büyük gösterge müşteri yorumlarıdır. Siz herhangi bir işlem için içerik yazmaya karar verdiğinizde o hizmetle alakalı müşteri yorumlarını okumalısınız. Bunu yaparken de müşteri ne beklemiş ne sonuç almış gibi notları almanızda fayda var. İçeriğinizi yazarken bu gibi notlardan faydalanarak daha çekici yazılar oluşturabilirsiniz.

Sayfayı Hayal Edin

İçerik yazmanın bir diğer adımı da hayal gücü sayesinde sayfayı canlandırmaktır. Ben bir içerik yazmaya başlamadan önce hep kafamda başlıkları, görselleri, butonları canlandırırım. Çünkü bir şey inşa etmek için temelde bir iskelete ihtiyacınız olur. Kervanı yolda düzerim mantığıyla içerik yazarsanız, içeriğinizi yerleştirirken kaybettiğiniz zamana yazık olur.

Anahtar Kelime Araştırması

Farkındaysanız şimdiye kadar SEO ile alakalı bir şey geçirmemeye çalıştım yazıda. Çünkü özellikle sağlık sektöründe -bana göre- SEO odaklı içerik diye bir şey yoktur. İçerik vardır. Bundan kastım tabii ki hiçbir şeye uymayın demek değil, sadece ikinci plana atmanız gerekiyor. Bu aşamada Search Console ve Semrush gibi araçlardan faydalanma zamanımız geldi. Öncelikle hizmetin genel bir resmini çıkararak temel anahtar kelimenin hacmi, varyasyonların durumu ve rakiplerin sıralamalarına bakarım. Bunun yanında Google’da ilk sayfada çıkan tüm rakip sayfalarını Semrush ile analiz ederim ve anahtar kelimeleri not alırım.

Sıkça Sorulan Soruların Belirlenmesi

Yukarıda bahsettiğim anahtar kelime analizi sırasında yaptığım bir şey de bu araçlar sayesinde sorulara ulaşmak. Sıkça sorulan soruları Schema kodlamasıyla birlikte mutlaka sayfaya yerleştirmek gerekiyor. Soru cevap tarafında en az üç soru ve cevabına yer veriyorum. Bunları da başlıklarda kullanmak yerine doğrudan içeriğimin en altına yerleştiriyorum.

Video Kaynağı Belirlenmesi

Bir sayfada içerikle birlikte video yayınlamayı seviyorum. Böylece hem video sonuçlarda çıkma ihtimali artıyor hem de gösterimde ciddi bir fark yaratıyor. Bir Google Bot o sayfayı ziyaret ettiğinde içeride ilgili bir video da bulursa içeriğiniz adeta cennetten çiçek gibi görünecektir.

İç ve Dış Linklerin Belirlenmesi

Eğer içeriğinizde atıflar bulunacaksa mutlaka linklerle referans vermeniz gerekiyor. Bunun için bazı formüller var herkesin kullandığı (kelime sayısının %2’sini geçmeyin vb) fakat bence bunlara çok takılmadan en az bir tane ekleyerek içeriğinizde link inşası yapabilirsiniz. Eğer içeriğinizde bir araştırmaya atıf verecekseniz mutlaka bu kaynağı referans olarak göstermelisiniz.

İçeriğin Yazımı

Zaten şu ana kadar yapılan ön araştırma ve planlarla içeriğimizin %75’i tamamlanmış durumda. Bundan sonrası rakiplerinizden ve bilgi kaynaklarınızdan aldığınız her şeyi harmanlamaktan ibaret. Asla kelime sayısına takılmadan, iyi bir imla ile içerik yazmaya özen göstermelisiniz. Sağlık sektöründe içerik yazarken dikkat ettiğim ve sizin de dikkat etmenizi önerdiğim bilgiler bunlar. Dilerim fayda sağlar hepinize.

İlk yayınlandığı yer: Linkedin hesabım

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir