"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sağlık Hizmetleri Pazarlamasında Temel Google Ads. Optimizasyonu

Google Ads, sağlık hizmeti sağlayıcıları için önemli bir pazarlama aracı. Doğru şekilde kullanıldığında, Google Ads, potansiyel hastaları çekmenize ve işletmenizin büyümesine yardımcı olabilir. Ancak, Google Ads’ten en iyi şekilde yararlanmak için, potansiyel müşteri kalitesini artırmaya odaklanmanız gerekiyor. Potansiyel müşteri kalitesi, potansiyel müşterilerinizin sizinle gerçek bir iş ilişkisi kurma olasılığını ifade eder. Dolayısıyla ne kadar kaliteli reklam ve optimizasyon gerçekleştirirseniz, o kadar çok kaliteli dataya erişme ihtimaliniz olur.

Potansiyel müşteri kalitesini artırmak için yapabileceğiniz beş şeyi şu şekilde sıraladım:

 1. Doğru anahtar kelimeleri hedefleyin: Potansiyel müşterilerinizin aradığı anahtar kelimelere odaklanarak, reklamlarınızı doğru kişilere gösterme şansınızı artırabilirsiniz.
 2. Kaliteli reklamlar oluşturun: Reklamlarınız, potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmeli ve onları tıklamaya teşvik etmelidir.
 3. Hedefli reklam uzantıları kullanın: Reklam uzantıları, reklamlarınıza daha fazla bilgi ekleyerek potansiyel müşterilerinizin daha fazlasını öğrenmesini sağlar.
 4. Doğru teklifler belirleyin: Reklamlarınızın, potansiyel müşterileriniz için uygun bir fiyata görünmesini sağlayın.
 5. Google Analytics’i kullanın: Google Analytics, reklamlarınızın performansını takip etmenize ve gerekli ayarlamaları yapmanıza yardımcı olabilir.

1. Doğru anahtar kelimeleri hedefleyin

Potansiyel müşterilerinizin aradığı anahtar kelimelere odaklanarak, reklamlarınızı doğru kişilere gösterme şansınızı artırabilirsiniz. Örneğin, bir diş hekimi iseniz, “diş ağrısı” veya “diş beyazlatma” gibi anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz. Fakat özellikle belirli bir çemberde müşteriye ihtiyaç duyan klinik ve kurumlarda “diş beyazlatma ankara, diş beyazlatma Çankaya, diş beyazlatma Bahçelievler” gibi uzun ve çemberi daraltan anahtar kelimelere odaklanmaya çalışın. Çünkü anahtar kelime ne kadar uzarsa (filtrelenirse) potansiyel müşterilerinizin ulaşılabilirliği o kadar artacaktır.

Anahtar kelimelerinizi hedeflemek için Google Ads Keyword Planner’ı kullanabilirsiniz. Eğer daha uzun bir çalışma yapacaksanız semrush gibi profesyonel araçlar da yardımcı olacaktır. Fakat Keyword Planner yeterli olacaktır. Google Keyword Planner, potansiyel müşterilerinizin aradığı anahtar kelimeleri bulmanıza ve bu anahtar kelimelerin popülerliğini ve rekabet düzeyini değerlendirmenize yardımcı olur.

2. Kaliteli reklamlar oluşturun

Reklamlarınız, potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmeli ve onları tıklamaya teşvik etmelidir. Reklamlarınızı oluştururken aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Reklamlarınızın başlıkları açıklayıcı ve ilgi çekici olmalıdır.
 • Reklam metinleriniz, potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve sorularını yanıtlamalıdır.
 • Reklamlarınızda güçlü bir harekete geçirici mesaj (CTA) olmalıdır.

3. Hedefli reklam uzantıları kullanın

Reklam uzantıları, reklamlarınıza daha fazla bilgi ekleyerek potansiyel müşterilerinizin daha fazlasını öğrenmesini sağlar. Örneğin, adresinizi, telefon numaranızı veya çalışma saatlerinizi eklemek için reklam uzantılarını kullanabilirsiniz. Reklam uzantılarını oluşturmak için Google Ads’in uzantı oluşturucusunu kullanabilirsiniz. Uzantılar, reklamınızla ilk göz temasını kuran potansiyel müşterileri yakalayabileceğiniz alanlar haline gelebilir. Bunun için birçok uzantıyı ekleyerek Google’ın müşteri adaylarınız için otomatik olarak göstermesini sağlayabilirsiniz.

4. Doğru teklifler belirleyin

Reklamlarınızın, potansiyel müşterileriniz için uygun bir fiyata görünmesini sağlayın. Bir teklifin pahalı olması kadar ucuz olması da reklamınızın kalitesini etkileyecektir. Dolayısıyla uygun yerde uygun reklamları gösterebilmek için gelişmiş bir takip ve fiyat stratejisi izlemeniz gerekli. Bunun için rakiplerinizi her zaman izleyin ve anahtar kelimelerin kalitesini mutlaka ölçün. Bir anahtar kelimenin kalitesine karar verirken, o anahtar kelimeden elde ettiğiniz dönüşümlerin maliyetlerini, diğerleriyle karşılaştırın. Reklamlarınızın tekliflerini belirlerken şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Reklamlarınızın rekabet düzeyini dikkate alın.
 • Reklamlarınızın tıklama başına maliyet (TBM) hedeflerinizi belirleyin.
 • Reklamlarınızın dönüşüm oranlarını takip edin.

5. Google Analyticsi kullanın

Google Analytics, reklamlarınızın performansını takip etmenize ve gerekli ayarlamaları yapmanıza yardımcı olabilir. Google Analytics’i kullanarak aşağıdakileri takip edebilirsiniz:

 • Reklamlarınızın tıklama sayısı ve dönüşüm oranı
 • Reklamlarınızın harcadığı tutar
 • Reklamlarınızın hangi anahtar kelimelerden ve reklam uzantılarından en çok dönüşüm elde ettiğini

Google Ads’ten en iyi şekilde yararlanmak için, potansiyel müşteri kalitesini artırmaya odaklanmanız önemlidir. Yukarıda listelenen ipuçlarını takip ederek, potansiyel müşterilerinizin sizinle gerçek bir iş ilişkisi kurma olasılığını artırabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir yanıt yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir