"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dermatologlar İçin Dijital Pazarlama Önerileri

Günümüzde sağlık sektörünün her alanında tüketici olarak konumlanan kişiler, hizmetleri internet üzerinden arıyorlar. Dermatologlar için de bu durum tabii olarak böyle. Dermatologlar ayrıca acil sorunlar için çözüm üretmek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle dermatoloji dijital pazarlama stratejilerinde tüm çözümleri aynı anda kullanacağınız bir strateji belirlemeniz gerekiyor. Buna CPC, Meta Ads, içerik pazarlaması, SEO ve yerel SEO çalışmalarını dahil etmelisiniz.

Dermatologlar İçin Dijital Pazarlama

Öncelikle dermatoloji yazdığım için sadece kozmetik estetik uygulamalarını aklınıza getirmeyin. Bugün cilt kanseri ülkemizde oldukça sık görülen bir hastalık. Bu nedenle dermatologların en önemli görevi bu tip hastalıkların teşhisinde rol almak, bu yönde tüketicilerinde bilinç oluşturmaya çalışmaktır.

Dermatoloji Alanında Alt Dallar

Bir dermatolog genel olarak şu konularda hizmet verir;

1.    Dermatopatoloji

2.    Pediatrik Dermatoloji

3.    Mohs Cerrahisi (Cilt Kanseri gibi hastalıkların teşhisi ve tedavisi)

4.    Kozmetik Dermatoloji

Yukarıda yer alan alanların her birisi için ayrı bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanız gerekir. Özellikle kozmetik dermatoloji ayrı bir dünya demek bence en doğrusu. Bu sebeple bu yazıda yer alanlar tamamına değil her biri için tek tek uygulanması gereken önerilerdir.

Dermatologlar İçin Etkili Bir İnternet Sitesi

Her branş gibi dermatologların de iyi tasarlanmış ve düşünülmüş internet sitelerine sahip olmaları gerekiyor. Kullanıcıların davranışları gözlenerek optimize etmeli, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlamalısınız. Yine bu internet sitesinde çok iyi kurgulanmış bir akış ile potansiyel müşterilerin size ulaşmasını kolaylaştırmanız gerekiyor. Size ulaşabilmeleri, bir şeyler sorabilmeleri ve dilediklerini danışabilmeleri için mutlaka potansiyel müşteri formu, arama yapabilecekleri bir telefon numarası, whatsapp iletişim bilgileri internet sitenizde doğru yerde olmalıdır.

Yerel SEO Çalışmalarına Özen Gösterin

Sağlık alanında hizmet almak isteyen potansiyel müşteriler genellikle kurumlara otuz dakika içerisinde ulaşmak ister. Bu sebeple kurum çevrenize bir çember çizin ve otuz dakikalık ulaşım gerektiren bölgelere odaklanın. Bu nedenle yerel SEO çalışmaları dermatologlar için en önemli pazarlama araçlarıdır. Peki yerel SEO çalışmalarını nasıl yapacağız diye soru işaretiniz varsa, mutlaka aşağıda yer alan adımları atmalısınız;

1.    Güvenilir yorum sitelerinde profil oluşturun (Yelp, TripAdvisor, Doktor Sitesi)

2.    Google My Business profilinizi güncel tutun

3.    Coğrafi anahtar kelimelere odaklanın (Çankaya Dermatolog, Etiler’de Cilt Kanseri Tedavisi vb.)

4.    Tüm bunları yaparken sunduğunuz çözümleri, kabul ettiğiniz sigortaları yazın ve tüm soruları cevapladığınızdan emin olun.

5.    İletişim sayfanızı çok iyi kurgulayın. Burada yer alan konum bilgilerinin doğru olduğundan emin olun. WhatsApp üzerinden konum isteyen herkese doğru adresi attığınızdan emin olun.

SEO İçin Vazgeçilmez: İçerik Pazarlaması

SEO çalışmalarının en önemli ayağını içerik pazarlaması çalışmaları oluşturur. Bu nedenle tüketicileri bilgilendirici içerikler üreterek, onlara fayda sağlamayı amaçlamalısınız. Tüketicilerin ilgi alanlarını araştırmalı, bu ilgi alanlarına uygun içerikler üretmelisiniz. Mesela bir kozmetik dermatoloji alanında hizmet veriyorsanız; evde uygulanan cilt maskeleri, cilde iyi gelen meyveler vb. gibi içerikler üreterek hedef kitlenizle bağ kurmayı denemelisiniz.

İtibar Yönetimi Yapmalı, Bu Konuda Danışmanlık Almalısınız

Kullanıcıların %80 kadarı bir doktora ihtiyaç duyduklarında birden fazla kanaldan sizi araştırıyor. Bu nedenle özellikle yorum toplamayı sağlayan internet sitelerinde tüm yorumları yanıtlamış, düşük yıldıza sahip yorumlara cevap vermiş olmalısınız. Üç yıldız ve altındaki yorumlardaki kullanıcılara ulaşarak bu kullanıcıların problemlerini çözmeli, yıldızınızı beş yapması için gerekirse ücretsiz hizmetler teklif etmelisiniz.

Dermatologlar İçin Google Reklamları

Özellikle birden fazla kategori ve adreste hizmet veriyorsanız, Google Ads hesap kurgunuzun buna göre yapılmasında fayda var. Bunu tam anlamıyla kategori ve hizmet adreslerine göre böldüğünüzü düşünürsek de kampanya kurgularını konuşabiliriz. Kampanya kurgularınızı yaparken sıfır harcamalı ve dönüşümlü bir hesapta öncelikle maksimum performans reklamlarını kullanmanızı öneriyorum. Böylece yeterli veriyi internet siteniz üzerinden çekebilir, ardından az önce bahsettiğim otuz dakikalık çembere uygun kampanyalara geçebiliriz. Burada önemli olan anahtar kelimenin arama hacmi ne olursa olsun önce geniş eşleme ile başlamak, ardından 8-16 günlük periyotlarda trafik ve dönüşüme göre anahtar kelimeleri toplayarak sıralı ve tam eşleme stratejisine geçmektir. Birdenbire sıralı ve tam eşleme stratejisiyle başlamanızı önermiyorum, ben öyle yapmıyorum.

Dermatologlar İçin Sosyal Medya Reklamları

Aslında dermatologların -bence- en iyi data toplayacakları mecralar sosyal mecralardır. Etkili kurgulanmış Instagram reklamları sayesinde internet sitenize trafik çekebilir, dilerseniz potansiyel müşteri formları toplayabilirsiniz. Dermatologların konuşarak hizmetlerini anlattığı videoları hem dikey hem de kare formatta yayınlayarak bu amaçlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yine bu reklamlarda da yerelliğe önem vermenizde fayda var.

Özetleyelim

1.    Dermatologlar için mutlaka mobil uyumlu, kolay iletişim kurgusuna sahip internet siteleri yapılmalıdır.

2.    Google Benim İşletmem ve benzeri itibar yönetimi uygulamalarında güncel profil sergilenmelidir.

3.    Sıkça sorulan sorulara yer verilmeli ve tüketicinin soruları yanıtlanmalıdır.

4.    İçerik pazarlaması sayesinde geniş bir hedef kitleye fayda sağlamak amaçlanmalıdır.

5.    Google reklamlarında genelden yerele bir işleyişle reklam kurgulanmalıdır.

6.    Sosyal medya reklamlarında hedef kitlede rıza inşa edilmelidir. Sosyal medya etkili ve dikkatli şekilde kullanılmalıdır.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir yanıt yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir